O nás
Jmenuji se Lucie Němcová (roz. Míková), ten druhý na fotce je můj manžel Jakub, moje velká opora, a náš malý klouček Matýsek. Společně tvoříme tým Medvědária Praha.
NAPSALI O NÁS
Historie plyšových medvídků
Medvídek je bezpochyby jednou z nejoblíbenějších hraček na světě. Důvod, proč tomu tak je, je jednoznačný - nejen, že splňuje všechny požadavky pro bezpečnou a milou hračku - je měkký, tudíž nikoho neporaní, příjemný na dotek, nerozbije se, snadno se udržuje, má kladný vliv na psychomotorický vývoj dětí a psychický stav dospělých (často slouží i jako náhražka mezilidských vztahů), ale také mu můžete dát jméno, mluvit s ním, brát ho na procházky a usínat v jeho objetí :-) U většiny lidí vyvolá pohled na plyšového medvídka okamžitě úsměv na tváři :-) V USA se medvídek používá jako pomůcka pro policii, hasiče a další záchranné složky, protože kontakt s ním uklidňuje (medvídky si často brali jako maskoty do letadel i letci RAF během 2. svět. války). Letos je mu 120 let.
První předchůdce plyšového medvídka vznikl někdy okolo roku 1894 - za jeho zrodem stojí švadlena Margareta Steiff. Narodila se v roce 1852 městečku Giengen v chudé rodině. V útlém dětství dostala obrnu, chodila jen o holích a později byla odkázána na invalidní vozík. Ruce však měla zdravé, hlavu plnou nápadů a tak s tetou šila dětské oblečení. Ale to k žití moc nestačilo. Začala tedy šít ze zbytku plyše zvířátka (např. slony) a dodávat je do obchodů s levným zbožím. Jednoho dne jí její synovec Richard Steiff donesl nákresy mláděte medvěda hnědého a nechal ji, aby podle nich ušila hračku. Tak vznikl první prototyp. Poptávka po medvídcích brzo přesáhla Margaretinu kapacitu, a tak po několika měsících musela přijmout 10 šiček, aby splnila všechny objednávky - a tak vznikla továrna Steiff. Za tři roky se se už medvědi vyváželi do celého světa.
První plyšový medvídek (jak ho známe dnes) byl vyroben 23. října 1902 (tento medvídek se podle údajů dostupných na internetu nachází střídavě v pražském a mnichovském Muzeu hraček) - pohyblivé končetiny získal právě díky technickému myšlení Richarda Steiffa. V roce 1904 získal plyšový medvídek zvláštní ocenění na světové výstavě konané v Saint Louis. Firma Steiff je i nadále v provozu, hračky z jejich továrny poznáte podle typického knoflíku v uchu, na kterém je nápis STEIFF. V Giengenu se každý rok konají Steiff - festivaly.
Margareta Steiff s prvním medvídkem
Rodina Steiffova
Někteří historici však připisují prvenství ve výrobě jiným tvůrcům - podle jejich pramenů to měli být ruští přistěhovalci Morris a Rosa Michtomovi, kteří v Brooklynu vyráběli plyšové medvídky přibližně ve stejné době, jako je Steiffové vyráběli v Německu.
Jméno Teddy (Teddy bear) dostal prý podle jména amerického prezidenta Theodora Roosevelta, který se na lovu zastal medvědího mláděte. Tento čin byl pak zvěčněn karikaturistou a podle tohoto obrázku dostal plyšový medvídek jméno Teddy (zajímavostí je, že prezident souhlasil s tímto pojmenováním pod podmínkou, že toto jméno nebude registrované a všichni výrobci jej budou moci volně používat).
Medvídek se jako hračka rychle uchytil a díky důrazu na péči o dítě ve 20. stol. (také nazývaném Století dítěte) velmi rychle rozšířil po celém světě. Jen jeho vzhled se během let měnil - nejstarší plyšoví medvědi měli mnohem delší čenich a menší čelo, než ti dnešní, a připomínali tak skutečné šelmy. Vývojem se ale jejich čenich zkracoval až do malého čumáčku, čelo se zvedlo a oči zvětšily - protože velká hlava, vysoké čelo, velké a nízko posazené oči a buclaté tváře vzbuzují v lidech pocit roztomilosti (stejné rysy najdeme u všech mláďat).
Podle jedné psychologické teorie sehrál plyšový medvídek důležitou roli ve změně názorů na rovnost pohlaví dětí. Až do konce 19. století se hračky striktně dělily na dívčí a chlapecké. Pro kluky byla určená hlavně dřevěná auta, vláčky nebo míče, zatímco dívky trávily čas s nádobíčkem a panenkami. Pro panenky byl plyšový medvídek vítaným kamarádem, pro malé kluky to byla revoluční novinka, která v chlapeckém světě do té doby neměla obdoby (medvídek byl původně zamýšlen jako "panenka" pro kluky). Plyšový méďa se tak stal první oblíbenou hračkou, kterou dostávaly děti bez ohledu na pohlaví.
Medvídci se však líbí nejenom dětem, ale i dospělým - a tvoří tak častý sběratelský artikl - jejich muzea najdeme po celém světě. V Čechách je to např. Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích, Muzeum panenek, medvídků a kočárků na zámku ve Zruči n. Sázavou, Muzeum hraček ve Starém purkrabství na Pražském hradě, na zámku v Benátkách nad Jizerou, Rychnově nad Kněžnou a v Měnínské bráně v Brně a výstava hraček ze sbírky F. Kyncla v Kamenici nad Lipou. V Evropě je to pak Muzeum hraček v Norimberku, Seiffenu a Sonnenbergu v Německu a Mechelenu v Belgii. Kromě těchto stálých výstav se dělají i výstavy příležitostné. První muzeum plyšových medvídků vzniklo v roce 1984 v Petersfieldu v Anglii, v USA pak v roce 1990.
Jak výhodný je to sběratelský artikl, se můžete přesvědčit podle těchto údajů - nejdražší historický medvídek je z roku 1920 a prodal se v USA za 3.500.000 Kč, další z pozůstalosti carské rodiny za 780.000 Kč, v roce 1987 se vydražil ve stejné aukční síni další medvídek firmy STEIFF z roku 1912 za neuvěřitelných 575.000 Kč a v roce 1984 v londýnské aukční síni medvídek z roku 1912 od firmy STEIFF za 135.000 Kč (jak je podle podle tohoto vidět, sběratelsky nejvíce cenění jsou plyšoví medvídci vyrobení v období před 2. světovou válkou).
A jací jsou nejdražší plyšoví medvídci současnosti? Zřejmě ti od mnohokrát zmiňované firmy Steiff. Např. tento je celý ze zlata a připomíná 125. výročí založení firmy. Čumáček má z jednoho ryzího kousku žlutého kovu, kožíšek ,,jen" zlacený. Vrcholem jsou očka: safírové zornice a diamantové bělmo. Bylo vyrobeno pouhých 125 kousků, takže je nejen těžké méďu zaplatit, ale vůbec sehnat. Stojí zhruba 1.344.000 Kč.
Další specialitou je medvídek, jehož vyrobila firma Steiff ve spolupráci s firmou Louis Vuitton (má oči se safírem a diamanty, zlaté prvky a oblečení od firmy Vuitton). Medvídek se prodal v aukci v Monaku v roce 2000 za cenu 2.100.000 dolarů. Koupil ho Jesse Kim z Koreje a nyní stojí vystavený v jeho Teddy Bear Muzeu v Koreji.
Medvídci a další plyšová zvířátka jsou vůbec zajímavým obchodním artiklem - např. v roce 2006 byl maloobchodní prodej vycpaných plyšových zvířat, včetně plyšových medvídků v USA za 1,3 miliardy dolarů.
Sběratelé a příznivci medvídků se sdružují v klubech po celém světě - u nás je to např. Klub medvědářek, nebo Klub Muzea panenek a medvídků pod Troskami. Medvídky sbírají a vyrábějí i známé osobnosti - u nás je to např. Lucie Bílá.
Ve světě se rovněž slaví Mezinárodní den plyšových medvídků. V tento den přinášejí děti do škol nebo dospělí do práce své oblíbené medvídky, povídají si o nich, předávají dárky, dorty atd. Určit však jeho přesné datum není jednoduché - v USA je to 9. září (bez udání bližšího důvodu) nebo 27. října na narozeniny Theodora Roosevelta, v Polsku pak 14., 15. nebo 25. listopadu - v den lovu tohoto prezidenta (datum se dle údajů na internetu různí). Osobně bych se klidně přikláněla i k datu 23. října, kdy vznikl ve firmě Steiff první medvídek.